Volkan Atılgan Emek - 'Tarabalar' Bir Ayancık Sergisi
22 Eylül 2012 - 1 Ekim 2012

Volkan Atılgan Emek - 'Tarabalar' Bir Ayancık Sergisi

Resimlerden bir Ayancık gelir geçer

Tarabalarla ayrılan ve birleşen yaşamlar. Tarabalar ne zaman ortadan kalkar, ne zaman yeniden doğar? Volkan Atılgan Emek, tarabaları fotoğraflamış.

 
 
 
 

Tarabalar hem gündelik yaşamları hem de içe dönük olan ile ortak alanı birbirinden ayıran sınırlardır.  Tarabaların ardındaki gündelik yaşam eğlence, düğün, cenaze ve ulusal bayramlar gibi faaliyetlerle dışarı taşar; aileleri birbirinden ayıran sınırlar erir, görünmez olur. Kent halkı ortak alanlarda boy gösterir, birlikte eğlenir, birikte yer, içer, kutlar, birlikte anımsar, kutsar. Ardından herkes yine tarabalarının ardına; gündelik yaşamlarına döner.

Tarabalar isimli fotoğraf sergisi, işte bu iç içe geçen yaşamları Sinop’un Ayancık kasabasında geçmişten bugüne dek birçok ailenin fotoğraf albümlerini derleyerek ortaya koyan bir sergi.  Fotoğrafçı Volkan Atılgan Emek’in yaşadığı kentin iç içe geçmiş, ayrı ayrı hanelerde süregiden yaşamları bir araya getirip, geçmiş ile bugünü buluşturup, kocaman bir resim yaratma çabası.

Aslında salt Ayancık’ta doğmuş büyümüş ve orada yaşayanlara ait değil bu sergi. Ayancık’ın toplumsal, politik ve ekonomik bir portresi de aynı zamanda... Fotoğraflardaki insanları tanıyanlar bambaşka duygularla geçmişi anımsayıp, mutlu olup, hüzünlenip, aidiyet duyguları güçlenerek çıkacaklardır bu sergiden. Ancak Ayancık ile uzaktan yakından bağlantısı olmayan kişiler de sımsıcak duygularla Türkiye’nin kuzeyinde bir yerlerde yaşanmış olanları izleyerek kendi geçmişlerinden izler bulacaklardır.

Volkan Atılgan Emek'in 'Ayancık Fotoğraf Belgeseli' olan "Tarabalar" isimli fotoğraf sergisi 22 Eylül - 1 Ekim tarihleri arasında Şirket-i Hayriye Sanat Galerisi'nde görülebilir.