Uluslararası Anadolu Dağ Maratonu Tamamlandı

Uluslararası Anadolu Dağ Maratonu Tamamlandı
 
 

Uluslararası özgün dağ maratonları standartlarında yürüyüş, dağcılık, takım ruhu, dayanıklılık, hız ve yön bulmayı içeren bir macera yarışı olan 14. Uluslararası Anadolu Dağ Maratonu (ADAM) Bolu'nun Seben ilçesinde gerçekleşti.

 

Doğa Araştırmaları, Sporları ve Kurtarma Derneği (DASK) 142 doğa sporcusunu 14. kez gerçek zamanlı bir mücadele olan iki günlük Anadolu Dağ Maratonu (ADAM) için Köroğlu Dağları’nda biraraya getirdi. Türkiye’nin yanı sıra farklı ülkelerden de 9 yabancı yarışmacının katıldığı DASK Anadolu Dağ Maratonu 5-6 Temmuz tarihleri arasında Bolu’nun Seben ilçesinde düzenlendi.

 

Bolu Valiliği, Seben Kaymakamlığı, Seben Belediyesi, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ve Bolu Orman Bölge Müdürlüğü desteğiyle gerçekleşen ve DASK tarafından 2000 yılından beri her yıl düzenlenen ADAM’ a yerli ve yabancı yarışmacılar katıldı. Yarışmada 30 DASK gönüllüsü de görev aldı.

 

5 Temmuz’da başlayan mücadelede 142 kişi iki gün süreyle iki kişiden oluşan takımlar halinde seçtikleri parkurda, 1/25.000 ölçekli haritalar ile pusula kullanarak (GPS kullanımı yasak), yürüyerek/koşarak/yön bularak, koordinatları verilen istasyonlara sırasıyla uğramak şartıyla, kendi rotalarını belirleyerek zamana karşı yarıştılar.

 

Yarışmacıların dışında kamp yapmaya ve yarışmayı izlemeye gelen yaklaşık 300 kişi de kamp alanında konakladı ve yürüyüş yaptı.

 

6 Temmuz akşamı gerçekleşen ödül töreninde dereceye giren yarışmacılara ödülleri verildikten sonra fotoğraf gösterimleri, müzik dinletilerinin ve kapanış kokteylinin ardından yarışmacılar ateş başında anılarını ve deneyimlerini paylaştı.

 

Parkur Bilgileri     

parkurlar

yaklaşık toplam parkur uzunluğu

(2 gün)

yaklaşık toplam tırmanış

(2 gün)

Ultra

~90 km

~4200 – 5500 m

Uzun

~70 km

~3200 – 4000 m

Orta

~50 km

~2200 – 3200 m

Kısa

~30 km

~800 – 1800 m

 

ADAM Ödül Sonuçları

 

Ultra Parkur (90-130 km.)

1- Mahmut Yavuz - İlyas Avcı

2- İrfan Altuntaş - Murat Ekici

3- Caner Odabaşoğlu - Aykut Çelikbaş

 

Uzun Parkur (70-90 km) Mix (Kadın – Karma Kategori)

  1. Elena Polyakova - Deniz Hamdi Dural
  2. Neval Yaşar - Utkuer Yaşar
  3. Coraline Chapatte - Aykun Aret Taşçıoğlu

 

Uzun Parkur (70-90 km) Erkek kategori

  1. Faruk Kar - Alen Gavar
  2. Özay Cödel - Mehmet Kaldırım
  3. Mehmet Ünal - Bilal Kabaklı

 

Orta Parkur (50-70 km) Mix (Kadın – Karma Kategori)

  1. Adem Ateş - Elif Ateş
  2. Aylin Savacı Armador - Seyit Aydoğmuş
  3. Şirin Ocaklı-Emre Akşit

 

Orta Parkur (50-70 km) Erkek kategori

  1. Kemal Özdemir - Özgür Özdemir
  2. Fuat Bozak - Kurtuluş Anıl
  3. İbrahim Oymak - Ozan Çelik

 

Kısa Parkur (30-40 km) Mix (Kadın – Karma Kategori)

1- Fatih Semiz - Duygu Tolunay

2- Mehmet Ali Özdemir - Ayşegül Gündüz

3- Buket Arslan - Koray İroç

 

Kısa Parkur (30-40 km) Erkek kategori

  1. Ahmet Bahattin Ersöz - Berkan Söylemez
  2. Halim Çal - Peter Hegyi
  3. Faruk Terzi - Semih Terzi