Evlilik geldi çattı, para da yok, uyuşturucu o zaman!

Ridley Scott'ın yönetmenliğini yaptığı, oyuncu kadrosuyla dikkat çeken, çekimleri İngiltere, ABD ve İspanya'da yapılan Danışman, beklentileri tam anlamıyla karşılamayan bir nebze "özensiz" bir film.

Danışman (The Counselor)

 
 
Murat Gürgen
 
Yönetmenliğini Ridley Scott’ın yaptığı The Counselor , öncelikle bir çok tanınmış ismi barındırmasıyla dikkat çekiyor. Javier Bardem, Brad Pitt, Michael Fassbender, Penélope Cruz ve Cameron Diaz’ın bir araya geldiği film, en baştan “çok feci şeyler olacak, belli” dedirterek bir beklentiye sokuyor izleyiciyi; “bu kadar ünlü bir araya geldiğine göre önemli bir şey olsa gerek”. Bir diğer önemli husus da, senaryonun No Country for Old Men, Child of God ve The Road romanlarının yazarı Cormac McCarthy’e ait olması. Bu iki dikkat çekici ve izleme konusunda teşvik edecek unsurunun yanında filmin kendisi yarattığı beklentiyle denkleşmeyen bir performansa sahip...
Film, adaletin en azından onun açısından zirve yaptığı ve dolayısıyla nice paralar kazandığı şaşalı günlerini geride bırakan deneyimli bir avukatın zamanla baş gösteren maddi sıkıntı karşısında “yokluk beni mecbur etti” diyerek uyuşturucu ticaretine bulaşmasından doğuyor. Haliyle kurgu da, bu ticaret sırasında yaşananlar üstüne örülü. Michael Fassbender'ın oynadığı avukat karakterinin uyuşturucu ticareti işindeki ortakları ise kızgın güneşte epey bekletilerek nutella rengine büründürülmüş Javier Bardem’in canlandırdığı Reiner(Javier Bardem) ve her zamanki halleriyle bildiğimiz bizim Brad Pitt‘in canlandırdığı Westray. Reiner ve Westray, asla dümdüz konuşmayan, her sözü özene bözene söyleyen, kadınları saçlarından ayak parmaklarına kadar uzanan bir vajina olarak algılayan, lirik olduğu kadar atarlı iki eleman. Filmin replik ağı da genel olarak bütün karakterlerin temelde ise Reiner ve Westray ikilisinin aşk, kadınlar, yeni başlayanlar için uyuşturucu ticareti ve “ölüm dediğin nedir ki gülüm” temalı nasihatleri üstünden yürüyor… 
Bu kadar tanınmış ismin, uyuşturucu, para, seks, silah ve kaçınılmaz olarak bunların yer aldığı filmlerin genelinde bir eşantiyon öğe olarak bulunan Meksika sınırının da olduğu Danışman filminde, kurgu tahmin edileceği üzere birtakım düğümler üstünden ilerliyor. Söz konusu düğümler, tipik baskın aksiyon sahneleri yerine daha çok küçük kovalamacalar, gelişen teknoloji sayesinde daha estetik ve çabuk işlenen cinayetler ve ondan da önemlisi çarpışan repliklerle çözülüyor. 
Film, keyifli, sıkmayan, insanın üstüne gelmeyen bir niteliğe sahip. Özellikle Teksas’da çekilen sahnelerin ışık, ortam gibi detayları nedeniyle ayrı bir çekiciliği var. Bunların yanında birtakım eksiklikler de göze çarpıyor tabii ki. Danışman, uzun bir filmin özeti gibi olmuş. 117 dakika sürmesine rağmen işleniş biçimiyle de alakalı olarak birçok şey yerine oturmuyor. Karakterler aniden önümüze sürülmüş, neyin ne olduğunu henüz takip ederken olan olmuş gibi bir izlenim yaratıyor. Ayrıca daha çok yer verilmesi gereken bazı karakterler ise temsili olarak sunulmuş ve çabucak üstesinden geçilmiş. Sonuç olarak bu arada derede film için şöyle diyeyim ki, evde Snatch’i –yeniden- izlemeyi sinemada The Counselor izlemeye rahatça tercih edebilirsiniz.
 
 
 
 
Yapım: ABD, İngiltere, İspanya - 2013
 
Süre: 117 dk
 
Tür: Dram, Suç, Gerilim
 
Yönetmen: Ridley Scott
 
Senaryo: Cormac McCarthy
 
Oyuncular: Michael Fassbender, Cameron Diaz, Javier Bardem, Brad Pitt, Penélope Cruz, Natalie Dormer