"Hatasız Kul Olmaz"

2009 yılında gösterime giren ve beğeni toplayan “Romantik Komedi”, çekirdek kadrosunu bozmadan serinin devam filmi olan “Bekarlığa Veda” ile eğlendirmeye devam ediyor.

Romantik Komedi 2: Bekârlığa Veda

 
 
Özge Boz

2009 yılında gösterime giren ve beğeni toplayan “Romantik Komedi”, çekirdek kadrosunu bozmadan serinin devam filmi olan “Bekarlığa Veda” ile eğlendirmeye devam ediyor.

Esra (Sedef Avcı), Mert’in (Cemal Hünal) teklifi üzerine evlilik hazırlıkları yaparken Didem (Sinem Kobal) ise paniğin doruklarındadır. Çünkü grupta evlenmeyen bir tek o kalacaktır. Bu düşünceyle zaten ihtisas yapmış olduğu evlenme metotlarını uygulamaya hız verir. Ancak Cem (Engin Altan Düzyatan) ise yeni bir film teklifiyle evliliği bir süre erteleme kararı almıştır. Cem yeni filmindeki rol arkadaşı Gözde (Özge Ulusoy) ile beraber işine odaklanmışken, Didem ise kıskançlık krizleri içerisinde sevgilisiyle beraber diğer kızları da bunaltmaktadır. Bu sırada erkekler grubu da Yiğit’in (Gürgen Öz) düzenlemiş olduğu, Antalya'daki bekârlığa veda partisine kaçamak yapmıştır. Bu gizli planı gün yüzüne çıkaran Didem boş durmaz ve kızlarla beraber soluğu Antalya'daki otelde alır.

İlk filmde ön plana Esra ile Mert çıkarken, bu kez Didem ile Cem çiftinin etrafında gelişen olaylara şahit oluyoruz. Genel olarak baktığımızda sıkılmadan izlenebilecek eğlenceli bir film. Ancak barındırdığı kadrosundan ötürü çok daha iyi bir iş ortaya çıkabilirmiş diye düşünmeden edemiyor insan. Konu romantik komedi olduğunda tüm klişeler önümüze serilse de sonuçta her daim severek izlenen hatta iyi kotarıldığında çok da başarılı işler çıkabilen bir tür. Bu tür için görüntü ve oyunculuk anlamında iyi bir kadro da toplandığında neden daha iyi bir sonuç alınamadı diye içten içe bir sorgulama yapıyorsunuz.

Öncelikle karakterler yeterince derinleşememiş filmde, Yiğit karakterinin dışındakiler neredeyse birer tip olarak kalmış. Hâlbuki hepsi kişilik özellikleriyle oynatılsaymış daha inandırıcı daha kanlı canlı bir arkadaş grubunu seyretmiş olacaktık.

Filmin romantik kısmından geçip komedi kısmına baktığımızdaysa yine Gürgen Öz iyi ki varmış diyoruz. Birkaç belden aşağı gereksiz espri dışında oldukça komik diyaloglar, monologlar var. Özellikle de Yiğit’in küvetin içinde Orhan Gencebay’dan dinlediği “Hatasız Kul Olmaz” bölümü epey güldürdü.

Oyunculuklarda ise Sinem Kobal’ın oyunculuğu yapay kalsa da diğer oyuncular üzerlerine düşeni yapmışlar. Yukarıda da belirttiğim gibi hazır film 110 dakika gibi uzun bir süreyken Engin Altan Düzyatan, Sedef Avcı, Cemal Hünal ve diğerleriyle beraber keşke biraz daha bireysel oyunculuklar ön plana çıkarılsaymış.

İyi ve kötü yanlarını karşılaştırdığımızda bazı olumsuzluklara rağmen eğlenceli bir romantik komedi olmuş. Romantik Komedi 2: Bekârlığa Veda, ilk filmi beğeniyle izleyenlerin gidip görmesi gereken bir yapım.

Yapım: 2013 - Türkiye

Tür: Komedi,  Romantik

Süre: 110 dakika

Yönetmen: Erol Özlevi

Oyuncular: Engin Altan Düzyatan, Sinem Kobal, Sedef Avcı, Gürgen Öz, Cemal Hünal

Senaryo: Aslı Zengin, Ceren Aslan

Yapımcı: Murat Tokat