Steak ve Burger Sevenlere Bir Sürpriz Eminönü Mekanı Virginia Angus Steakhouse

 
 
Nilay Örnek

 

Her şey, birkaç yıl önce, bu kadar şöhret olmamışken, çok daha kolay masa buluyor, çok daha normal hesap ödeyebiliyorken beni Nusret Steakhouse ile tanıştıran arkadaşımın “Yeni bir yer buldum” sözüyle ile başladı,

- “Eti gerçekten iyi… Fiyatlar normal. Tek handikabı var, akşam 20.00’de kapanıyor!”

- Nerede? Adı ne?

- Eminönü. Virginia Angus Burger  Steakhouse.

Şaşırmıştım; baharatçıları, her türlü ıvır zıvırı satan keyifli dükkanları, ‘korsancıları’, tatlıları, esnaf lokantalarıyla meşhur Eminönü’nde bir steakhouse! Hem de Virginia yöresinden!

ANGUSLAR ŞİRKETTEN!

 

Arkadaşım gitti geldi; özellikle hamburgerini, antrikotunu, fume etini öve öve bitiremedi. Ve sonunda ben de orada bir şeyler tatma şansını buldum.

Öncelikle mekan, Tahtakale’nin bitiminde Mercan’da, ortama aykırı görünüşlü, dışarıda da oturma yeri olan tam anlamıyla ‘minnacık’ bir mekan.

Özellikle angus eti satıyorlar. Zaten mekanın internet sitesi ‘www.virginiaangus.com.tr’ye girerseniz sitenin aslında yemek değil angus sattığını da görebiliyorsunuz! Etler şirketten yani!

 

‘MERMERLEŞME’NİN LEZZETİ

 

Ismarladığınız etlerin üzerinde de minik bir etiket oluyor ve üzerlerinde ‘Best marbling’ yazıyor.

Bu ‘mermerleşme’ işi önemli tabii; çünkü dünyadaki en iyi etler yağ damarları içinde incecik ve orantılı yayılmış olanlar oluyor. En en iyi ‘marbling’ yani bir nevi mermerleşme Kobe beef’te; angus da hiç fena değil yani, bayağı iyi!

AMAN GEÇ GİTMEYİN

 

Mekana dönersek, ilk söylenmesi gereken şey, geç gitmemeniz gerektiği.

Çünkü akşama doğru et bitiyor, seçme şansınız çok azalıyor. Garsonlar da yoruluyor herhalde ki siparişler arada unutulabiliyor!

 

Ama onun dışında etleri bayağı lezzetli; hamburger, füme et, sucuklar (Antep fıstıklı özellikle), antrikot leziz. Tabii ilk gidenler için tüm ızgara ve şarküteri çeşitlerinden oluşan etlerin sırayla geldiği ‘Şefe Teslim’ adlı seçenek; pek bir ideal (36.5 TL).

Etlerin yanında servis edilen baharatlı patates kızartması da, en az yağla kızartılmış, çıtır çıtır leziz…

Mekanda alkol yok, diğer içecekler de normal fiyatlarda…

Afiyet olsun.

 

 

Tahtakale Mh.

Uzun Çarşı Caddesi No:212, 34116 Istanbul, Turkey

0212 528 3808